Свет

Зеленски: Меѓународниот кривичен суд отвори канцеларија во Киев за да ги истражи руските воени злосторства

Зеленски: Меѓународниот кривичен суд отвори канцеларија во Киев за да ги истражи руските воени злосторства

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Меѓународниот кривичен суд отворил канцеларија во Киев за да ги испита наводните руски воени злосторства.

Тоа е најголемата канцеларија на судот покрај неговото седиште во Хаг, Холандија, рече Зеленски во своето видеообраќање вчера.

„Меѓународната истрага ќе помогне да се врати правдата за Украина и за сите наши луѓе што настрадаа во оваа војна“, додаде тој.

Претходно, прес-службата на Трибуналот сподели фотографии од отворањето на канцеларијата во објава на платформата на социјалната мрежа Х, порано позната како „Твитер“. На фотографиите се гледа и главниот обвинител на МКС, Карим Кан.

Минатиот март Кан издаде налози за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и руската комесарка за правата на децата, Марија Лвова-Белова, за наводни воени злосторства во Украина.

makfax.com.mk

На почеток