Свет

Курти: Формирањето на заедницата на српски општини не може да биде предуслов за нормализација на односите

Курти: Формирањето на заедницата на српски општини не може да биде предуслов за нормализација на односите

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека не може да прифати дека формирањето на заедница на општини со српско мнозинство е предуслов за спроведување на договорот за нормализација на односите и дека пред тоа е неопходно да се постигне договор. за планот за имплементација на тој договор.

„Тоа не може да биде предуслов за спроведување на договорот за нормализација на односите“, изјави Курти по новата рунда дијалог за нормализација на односите меѓу Србија и Косово, што се води под покровителство на Европската унија.

За статутот на заедницата на општини, вели Курти, не може да се преговара ако не се договориме за планот за спроведување на договорот за нормализација.

Косовската страна сака прво да започне „со политичките аспекти“ на нормализацијата, што значи „формализација на де факто признавањето како прв чекор“. Од друга страна, Србија инсистираше прво да се започне со формирање на заедница на општини со српско мнозинство, што е обврска потпишана од двете страни уште во 2013 година, изјави високиот претставник Жозеп Борел.

 

Српскиот претседател Вучиќ оцени дека средбата завршила без успех поради отфрлањето на компромисниот предлог од косовската страна.

makfax.com.mk

На почеток