Свет

Шефот на украинското разузнавање: „Сакаме да ја истуркаме Русија од комфорната зона“

Шефот на украинското разузнавање: „Сакаме да ја истуркаме Русија од комфорната зона“

Шефот на главната разузнавачка управа во Министерството за одбрана на Украина, Кирило Буданов, изјави дека украинските сили сакаат да ги истуркаат Русите од нивната комфорна зона.

Според него, има три главни цели за новата кампања на Украина со беспилотни летала против Русија, а тоа е да се истрошат руските противвоздушни системи, да се оневозможи воениот транспорт и бомбардерите и да се оштетат воените производствени капацитети.

„Секундарната цел е психолошка, да се создаде вознемиреност кај руското население и да се нарушат економските процеси во Русија. Сакаме да ги истуркаме од нивната комфорна зона. „Затворањето на главните аеродроми во Санкт Петербург и Москва, на пример, стана речиси секојдневна појава“, вели Буданов во интервју за „Економист“.

Шефот на украинската одбранбена разузнавачка агенција зборуваше за улогата на беспилотните летала во борбените мисии на Украина.

„Дроновите секако ќе ги олеснат операциите за ослободување на нашите територии. Дроновите немаат страв. Не сожалувате ги“, рече Буданов.

Според него, од почетокот на војната се користат сите видови конвенционално оружје, од подморници до стратешка авијација.

„Војната беше константа за Русија во текот на нејзината историја“, додаде Буданов истакнувајќи дека не може да има разговори за прекин на огнот или мир и дека не ги разбира оние што предвидуваа брз колапс на руските одбранбени линии.

Сепак, додаде тој, Русија, а не Украина, има причина за загриженост.

„Нејзината прва одбранбена линија на многу важната јужна оска во Запорожје веќе е пробиена на некои места, што значи дека операцијата за прекин на копнените врски меѓу Русија и Крим може да се изврши само пред зимата“, вели Буданов.

Како што додаде, спротивно на она што го декларира, Русија „нема апсолутно никакви стратешки резерви“.

Според Буданов, Украина разбира дека оваа војна нема да заврши со победничка парада во Москва.

„Но, Москва не треба да се надева дека парадата ќе се одржи во Киев“, нагласи Буданов.
Коментирајќи ги најавите дека Русија е подготвена да ја засили тековната мобилизација, генералот Буданов истакнува дека бројот на луѓе е единствената очигледна предност што Русија сè уште ја има во однос на Украина.

„Човечките ресурси во Русија се, релативно кажано, неограничени. Квалитетот е низок, но количината е доволна. Што се однесува до другите компоненти на воените напори, руските ресурси се исцрпуваат“, истакна Буданов.

Тој тврди дека руската економија ќе трае „само до 2025 година“, дека протокот на оружје ќе пресуши во 2026 година, „а можеби и порано“, што, како што наведе, го потврдуваат и разговорите на Владимир Путин со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

На почеток