Свет

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтер ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на северозападниот брег на островот Мијако во јужниот дел на Окинава, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Земјотресот се случил во 22:21 часот по локално време на длабочина од 170 километри.

Не е издадено предупредување за цунами и нема извештаи за жртви или материјална штета.

На почеток