Спорт

Итудис поднесе оставка

Итудис поднесе оставка

Селекторот на грчката кошаркарска репрезентација Димитрис Итудис поднесе оставка една година пред истекот на договорот.

На неодамнешниот Мундобаскет, Грците не стигнаа ниту до четвртфиналето, што беше речиси невозможно, бидејќи Итудис во составот ги немаше Јанис Адетокумбо и Костас Слукас.

Поголем неуспех, за Итудис беше Евробаскетот од претходното лето, кога Грција заврши на петтото место по поразот од Германија во четвртфиналето.

Сепак, како што се наведува, главна причина за разделбата е преклопувањето на распоредот на претквалификацискиот олимписки турнир со натпреварите од Евролигата.

Итудис, двократен европски првак со ЦСКА, моментално е тренер на Фенербахче.

Макфакс

На почеток