Спорт

„Доколку не беше Србин, Ѓоковиќ ќе имаше статуа во секој град“

„Доколку не беше Србин, Ѓоковиќ ќе имаше статуа во секој град“

Минатата недела Новак Ѓоковиќ го збриша Данил Медведев во финалето на Ју-ес опен и ја освои својата 24. Грен слем титула. И покрај сите негови достигнувања многумина се уште спорат дека тој е најдобар на сите времиња.

Марион Бартоли, поранешната победничка на Вимблдон, се осврна на ова во интервју за „RMC“ и рече дека Ѓоковиќ го нема статусот што го заслужува само затоа што е Србин.

„Добро знаеме дека доколку Новак беше Американец, со 24. Грен слем титули, 39. Мастерс трофеи, шест финални турнири и рекорд по бројот на недели поминати на првото место, би имал статуа во секој град. Нема само затоа што е Србин. Тоа е многу мала земја со исклучително турбулентна понова историја“, рече Бартоли и додаде:

„Новак минатата година се најде на насловните страници поради неверојатен настан. Играчот кој освои најмногу титули беше избркан од земјата, а пред тоа беше во притвор… Нетфликс треба да сними серија за него“.

Макфакс

На почеток