Свет

Агенцијата на ОН: Во Газа има хуманитарна трагедија од колосални размери

Агенцијата на ОН: Во Газа има хуманитарна трагедија од колосални размери

Ситуацијата во Појасот Газа е „трагедија од колосални размери“, оцени денеска Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци (УНРВА), еден месец по почетокот на конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

„УНРВА“ во објава на мрежата Х наведе дека еден месец на луѓето низ Појасот Газа им е одбиена помош, умираат и се принудени да ги напуштат своите домови поради бомбардирањето.

„Секој ден се борат да добијат леб и вода. Затемнувањето без струја ги дели луѓето од нивните најблиски и остатокот од светот. Ова е принудно раселување и хуманитарна трагедија од колосални размери“, се наведува во публикацијата.

По нападот на Хамас, Израел почна со силни воздушни напади и воведе блокада на Појасот Газа, а потоа копнените единици на израелската армија влегоа во палестинската енклава.

Бројот на загинати Палестинци во Појасот Газа од почетокот на конфликтот надмина 10.000, од ​​кои 4.100 се деца, соопшти вчера Министерството за здравство во Газа, кое е под контрола на Хамас.

На почеток