Свет

Опасен чипс повлечен од пазарот во Германија: две лица завршиле во болница

Опасен чипс повлечен од пазарот во Германија: две лица завршиле во болница

Производот „Hot Chip Challenge“ ќе биде повлечен од продажба, објавија медиумите во регионот.

Во чипсот „Hot Chip Challenge“ во Германија се пронајдени екстремно високи нивоа на капсаицин, супстанца од лути пиперки, кои варираат и достигнуваат екстремни нивоа. Конзумирањето на овие чипсови може да предизвика здравствени проблеми како што се иритација на кожата и мукозните мембрани, гадење, повраќање и проблеми со дишењето.

Производите со рок на траење од 13 јули 2024 година, 28 јули 2024 година, 8 декември 2024 година, 10 декември 2024 година, 31 декември 2024 година и 5 јануари 2025 година ќе бидат повлечени од пазарот во германските покраини Хесен, Баден-Виртемберг, Баварија, Северна Рајна-Вестфалија, Долна Саксонија, Бремен, Шлезвиг-Холштајн, Берлин, Саксонија, Саксонија-Анхалт и Тирингија, пишува списанието „Феникс“.

Оваа драстична мерка во Германија беше спроведена откако две тинејџерки завршија во болница откако конзумираа чипс за време на предизвикот Тик-ток. Во САД е забележан и фатален случај по консумирање на истиот чипс.

На социјалните мрежи Тик-ток и Инстаграм, многу деца и млади учествуваат во овој „тест на храброста“ во кој јадат чипс „Hot Chip Challenge“.

Чипсот се продава во кутија налик на ковчег, а според некои извештаи, мора да носите гумени ракавици додека го јадете за да се заштитите. Мора да имате најмалку 18 години за да ги купите овие исклучително зачинети чипсови.

Федералниот институт за проценка на ризик (BfR) веќе предупреди за овие тестови на храброст во септември.

„Во некои случаи, потрошувачката на овие чипови веќе резултираше со итни медицински повици“, се вели во соопштението на BfR во врска со предизвикот „Hot Chip“.

На почеток