Свет

Северна Кореја ѝ се закани на Јужна: Ќе ве затрупаме со гранати

Северна Кореја ѝ се закани на Јужна: Ќе ве затрупаме со гранати

Северна Кореја денеска ја критикуваше Јужна Кореја за отстранување на законот со кој на приватните активисти им се забранува да испраќаат пропагандни летоци против Пјонгјанг на Север. Северна Кореја инсистира дека таквите активности се еднакви на психолошка војна и се заканува дека ќе одговори со „дожд од гранати“.

dobivaj vesti na viber

Изјавата објавена од севернокорејската централна новинска агенција е всушност првата реакција на државните медиуми на одлуката на Уставниот суд на Јужна Кореја во септември да го поништи законот од 2020 година со кој се криминализира испраќањето контроверзни летоци. Одлуката е донесена врз основа на загриженоста дека слободата на говор е несоодветно ограничена.

Одлуката дојде како одговор на жалбата поднесена од севернокорејски дезертери, односно активисти на југот. Меѓу нив беше и Парк Санг-хак, која беше честа мета на гневот на севернокорејската влада поради повеќегодишната кампања на испраќање летоци преку границата со помош на огромни балони.

Со години, Парк и другите дезертери користеа огромни балони исполнети со хелиум за да лансираат летоци во кои го критикуваат лидерството на севернокорејскиот владетел Ким Џонг-ун, неговите амбиции да развие нуклеарно оружје и досиејата за човековите права во земјата. Летоците често содржеа американски долари и УСБ-стикови со информации за светските вести.

Северна Кореја е исклучително чувствителна на секој надворешен обид да се поткопа авторитарното лидерство на Ким бидејќи тој одржува строга контрола над 26-милионското население, додека сериозно го ограничува нивниот пристап до странските вести. Тензиите меѓу Кореите се интензивираа поради тестовите на оружје на Ким и заедничките воени вежби на Јужна Кореја со САД.

„Во сегашната ситуација, во која искра може да доведе до експлозија, нема гаранција дека таквите воени конфликти како во Европа и на Блискиот Исток нема да избијат на Корејскиот полуостров“, истакнува КЦНА.

КЦНА објави дека идните кампањи за фрлање летоци може да предизвикаат невиден одговор од севернокорејската војска, која е подготвена да „ги затрупа со гранати“ местата од кои се лансирани летоците. Северна Кореја често упатува бизарни закани кои не се остваруваат.

На почеток