Свет

„После пет дена бев како нова, живеам поинаков живот“, се исповеда Јелена која има „Цистична фиброза“, по примањето „трикафта“

Цела Србија навиваше за младата Јелена Стојиљковиќ (21) од Велико Градиште, која боледува од вродена и неизлечива болест која првенствено ги напаѓа белите дробови. Додека нејзината помлада сестра Јована, која исто така има цистична фиброза, пред неколку месеци прими лек кој спасува живот, Јелена пред речиси три недели ја прими иновативната терапија „трикафтa“. Во интервју за Нова.рс, Јелена вели дека се вратила во живот и е благодарна што добила втора шанса.

Во Србија има околу 250 регистрирани пациенти кои боледуваат од цистична фиброза, ретка вродена болест која со себе носи проблеми со белите дробови, панкреасот, варењето, слабеењето, но и други компликации како што е дијабетесот. Меѓу нив се и сестрите Јелена (21) и Јована Стојиљковиќ (18) од Велико Градиште. Нова.рс претходно пишуваше и апелираше државата да и помогне на повозрасната Јелена, која беше на листа на чекање на Републичкиот фонд за здравствено осигурување, што конечно се случи пред речиси три недели, кога прими иновативна терапија.

Јелена во интервју за Нова.рс вели дека по пет дена „застанала на нозе“.

„На сестра ми и требаа три дена да стане, мене малку повеќе, можеби пет дена. Така во петокот го примив лекот, во понеделникот излегов од болница. Се чувствував многу подобро, а веќе за една недела кашлицата целосно исчезна и речиси сите симптоми на оваа страшна болест. Навистина имам нов живот“, ни раскажува оваа млада девојка, благодарна за втората шанса што ја доби.

Јелена наведува дека и се вратил апетитот за кој претходно беше дискутабилен, а поради нејадењето паднала на само четириесет килограми телесна тежина.

„Да, јадам како лудa, имам пет оброци на ден. Јадам сè, сè ме радува, не можам да се изненадам колку ми е голем апетитот. Сите околу мене се неверојатни. Плус, конечно спијам шест-седум часа, што е нормално, а не цел ден. Порано бев толку исцрпена, бев толку болна, што единственото нешто што ми помогна да заборавам на тој замор и болка беше спиењето“, раскажува таа.

Штом почувствувала дека е добро, Јелена веднаш се прошетала. Ова, вели, и било желба со оглед на тоа што години наназад не можела долго да оди бидејќи брзо се изморувала.

„Прво, го обиколив градот во голем круг. Немам никакви проблеми кога одам, нормално се качувам по скали, нема знаци на замор. Возев дури и велосипед, ги видов моите пријатели… Верувајте и тоа е чудно. За мене е едноставно неверојатно што доживеав да бидам здрава личност. Всушност, сè уште сум болна, но болеста е под контрола“, забележува оваа млада девојка.

Посочува дека лекарите биле изненадени од нејзината здравствена состојба само неколку дена откако ја примила терапијата.

„Неколку недели пред да го добијам лекот, бев во многу лоша состојба. Кашлав, градите ми пукаа, бев слаба… Сепак, неколку дена по терапијата, лекарите не можеа да веруваат во тоа што го гледаат. Рекоа дека сум чудо и дека моите откритија се како оние на сосема здрава личност. Сè уште сум во неверување дека го добив лекот и дека ќе го имам секој месец, без страв дека повторно ќе завршам во болница. Би сакала другите луѓе кои се на листа на чекање да добијат лек кој ќе им го спаси животот, бидејќи животот со цистична фиброза е многу тежок“, вели соговорничка на порталот.

Да потсетиме, младата Јелена Стојиљковиќ (21) од Велики Градиште, која боледува од цистична фиброза, а за која Нова.рс неколку пати пишуваше и апелираше државата да и помогне, беше на листа на чекање за спасоносниот лек. „трикафта“.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во пренос изјави дека конечно ќе го добие лекот, велејќи дека одлуката за терапијата ја носи стручна комисија, а не тој, но дека во меѓувреме разговарал со членовите на комисијата. за помагање на оваа девојка.

Од Републичкиот фонд за здравствено осигурување претходно за Нова.рс посочија дека во вторник на 17 октомври ќе заседава лекарската комисија за лекување на ретки болести во врска со барањето за одобрување лек за младата Јелена, што и се случи.

Јелена на 20 октомври конечно доби спасувачки лек и, како што рече, започна нов живот.

На почеток