Спорт

Крај на драмата – киднаперите го ослободија таткото на Дијаз

Крај на драмата – киднаперите го ослободија таткото на Дијаз

Луис Мануел Дијаз, таткото на фудбалерот на Ливерпул, Луис Дијаз, е ослободен во Колумбија.

Тој ги помина претходните 12 дена во заробеништво од бунтовничката група на Ослободителната национална армија, откако беше киднапиран заедно со неговата сопруга на бензинска пумпа во малиот град Баранкас.

Мајката на Дијаз, Силенис Маруланда, беше спасена неколку часа подоцна од полицијата која постави блокади низ градот, кој е во близина на границата на Колумбија со Венецуела.

Колумбиската полиција потоа почна масовна потрага по таткото на играчот на Ливерпул и понуди награда од 48.000 долари за информација што ќе доведе до него.

Тој беше ослободен по речиси две недели и моментално е кај органите на редот.

Во 2022 година, Луис Дијаз пристигна во Ливерпул од Порто.

26-годишниот фудбалер ги пропушти натпреварите на Ливерпул против Нотингем Форест и Бурнемаут, а потоа постигна поен против Лутон пред да ја покаже пораката: „Слобода за тато“.

Макфакс

На почеток