Свет

Илјадници демонстранти на улиците на Мадрид: носеа знамиња и фрлаа шишиња кон седиштето на партијата на Санчез

Илјадници демонстранти на улиците на Мадрид: носеа знамиња и фрлаа шишиња кон седиштето на партијата на Санчез

Илјадници демонстранти синоќа се собраа пред седиштето на Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) во Мадрид, нарекувајќи го нејзиниот лидер и премиер Педро Санчез предавник, откако вети дека ќе го помилува поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон во егзил.

Санчез и Пуџдемон се договорија да воведат закон за амнестија на организаторите на забранетиот референдум за независност во 2017 година, кој парламентот треба да го усвои во наредните денови. Против тој закон се организираа протести пред седиштето на ПСОЕ на Санчез седма ноќ по ред, а излезе и Сантијаго Абаскал, лидерот на десничарската партија Вокс, која има трет по број на претставници во парламентот.

Демонстрантите носеа шпански знамиња, а некои фрлаа шишиња кон седиштето на партијата. Полицијата одговори со палки и уапси шестмина демонстранти. Регионалната влада извести дека 8.000 демонстранти се собрале пред седиштето на ПСОЕ, а протести се одржале и во други градови како Барселона, Валенсија и Мурсија.

Санчез се надева на нов четиригодишен мандат на 15 или 16 ноември, кога парламентот најверојатно ќе гласа за неговата левичарска коалициска влада. За да ги освои потребните 176 претставници во парламентот од 350 места, тој мораше да ја добие поддршката од партијата JxCAT на Пуџдемон.

Како услов, таа постави закон за амнестија со кој ќе се запрат правните постапки против сите лица кои од 2012 до 2023 година учествувале во активности поврзани со организирање референдум за независност на Каталонија, автономна покраина со 7,5 милиони жители во североисточна Шпанија.

Шпанскиот Уставен суд претходно изјави дека не може да се организира референдум бидејќи тоа не е дозволено со устав. Шест години во Белгија, Пуџдемон е недостапен за шпанското правосудство, кое сака да му суди за организирање референдум и прогласување на република Каталонија, што не беше спроведено.

„Ова е историска можност за решавање на конфликт кој може и треба да се реши само преку политика“, рече членот на ПСОЕ, Сантос Чердан, по потпишувањето на договорот. Пуџдемон, пак, рече дека шпанската влада нема да доживее крај на мандатот доколку не ги исполни своите ветувања.

Левичарската влада на Шпанија ќе зависи од поддршката на регионалните партии за независност на Каталонија и Баскија за време на нејзиниот мандат. Шпанската десница смета дека помилувањето на организаторите на каталонскиот референдум во 2017 година може да ги поттикне поддржувачите на независноста да направат нов обид за отцепување, што би го загрозило интегритетот на Шпанија.

На почеток