Спорт

Ѓоковиќ го повреди зглобот на раката пред почетокот на АО

Ѓоковиќ го повреди зглобот на раката пред почетокот на АО

Новак Ѓоковиќ на Јунајтед купот во Перт го победи Јиржи Лехечка, но ги загрижи своите фанови пред поечтокот на Австралија опен.

Ѓоковиќ во текот на мечот два пати бараше медицинска помош. Најдобриот во светот има проблем со зглобот на десната рака.

На крајот тој славеше во три сета (6:1, 6:7, 6:1), но реши да не игра во микс0дублот против Чешка.

„Не изгледа добро, но успеав да победам. Не е прв ниту последен пат да се случуваат такви работи. Мора да се најде решение. Ќе видиме што ќе се случи понатаму”, изјави Ѓоковиќ.

Макфакс

На почеток