Свет

Паника во Шведска по драматичното предупредување за војна со Русија: Граѓаните во страв не знаат што да прават, политичарите изнесоа опасни тврдења

Министерот за цивилна одбрана на Шведска, Карл-Оскар Болин и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Кралството Шведска, генерал Пер Микаел Бајден, изјавија дека „може да има војна“ во Шведска и дека „сите Швеѓани треба да се подготват за тоа можност“.

Опозициските политичари тие изјави ги окарактеризираа како претерување. Поранешната премиерка Магдалена Андерсон рече дека сегашната безбедносна ситуација е сериозна, но дека не е баш дека војната е „на самиот агол“.

Организацијата за заштита на правата на децата Брис соопшти дека луѓето нормално не се јавуваат поради можноста за војна, но дека оваа недела добила многу повици од млади луѓе кои ги слушнале споменатите предупредувања во медиумите и на социјалната мрежа. и онлајн видео платформа ТикТок, пишува Јутарњи лист.

И покрај аргументите, многумина ги протолкуваа предупредувањата како повик за будење.

По повеќе од 200 години мир, Шведска е пред приклучување кон Северноатлантскиот договор (НАТО) – се чекаат зелени светла од турскиот парламент и Унгарија.

Генералот Пјер-Мајкл Бајден изјави дека неговата изјава не е ништо ново. Бајден ја посети Украина пред еден месец, а Шведска е една од земјите што обучуваат украински пилоти.

„Не сакав луѓето да се грижат, туку да размислуваат за нивната ситуација и обврски“, изјави началникот на Генералштабот на вооружените сили на Кралството Шведска. Дополнително, Шведска наводно размислува да испрати напредни борбени авиони Грипен во Украина.

Соседот на Шведска, Финска, веќе се приклучи на НАТО, а руските власти сугерираат дека таа ќе биде прва на удар доколку тензиите меѓу НАТО и Москва ескалираат.

Министерот за цивилна одбрана на Шведска, Карл-Оскар Болин изјави дека предупредувањето не го издал со цел да ги исплаши Швеѓаните, туку да ја подигне нивната свест за тоа што навистина се случува во светот. Тој ги повика локалните власти, менаџерите за итни случаи и поединци да реагираат.

На почеток