Свет

Блискиот исток и конфликтите: Америка и Британија ги напаѓаат јеменските бунтовници Хути и велат дека тоа е „чин на самоодбрана“

Американски и британски воени бродови во петокот вечерта нападнаа воени објекти на бунтовничката група Хути во Јемен, која започна лов на трговски бродови во Црвеното Море и ја наруши глобалната трговија во изминатиот месец и половина.

Според изјавите и на Хутите и на американски и британски извори, целите првенствено биле аеродроми, за кои западните сили веруваат дека се локации од каде што Хутите лансираат проектили и беспилотни летала, како и складишта за оружје и радари.

Соговорници на Ројтерс во американската администрација изјавија дека нападите ги извршиле авиони, бродови и подморница.

Цитирајќи неименуван претставник на американската влада, Си-Ен-Ен објави дека биле користени и моќни крстосувачки ракети Томахавк.

Хутите се јеменска бунтовничка група која во последниот конфликт на Блискиот Исток ги поддржува Палестинците против Израел и го поддржува Иран, една од најмоќните земји во регионот.

Тие велат дека нападите нема да ги одвратат од нивните цели, но САД сугерираат дека нападите ја оштетиле воената способност на бунтовничката група.

„Ќе платите висока цена за ова“, им порачаа највисоките претставници на Хутите на западните сојузници.

Претставниците на Хутите наведоа неколку цели што САД и Велика Британија ги погодија.

Тие тврдат и дека во нападите загинале пет лица.

Пентагон објави дека нападите биле врз воени, а не цивилни цели и дека користеле „оружје со висока прецизност“.

Иран остро ги осуди американско-британските напади, додека Русија побара итен состанок на Советот за безбедност на ОН.

Кои се сите цели?

Воздухопловните сили на САД соопштија дека за време на операцијата против јеменските Хути во петокот вечерта, биле погодени повеќе од 60 цели на 16 локации: командни пунктови, складишта за оружје, производствени капацитети и радари за противвоздушна одбрана.

Британските кралски воздухопловни сили објавија дека нивните летала погодиле две цели, од кои едната е аеродром во близина на Абса.

Според разузнавачките податоци, Хутите од него лансирале крстосувачки ракети и беспилотни летала.

Друга цел бил комплексот во Бана, од кој, според разузнавачките податоци, биле лансирани извидувачки и нападни беспилотни летала.

Во соопштението, британските воздухопловни сили соопштија дека четири од нивните авиони Тајфун учествувале во нападот врз Јемен, полетувајќи од базата на Кипар додека полнеле гориво во воздухот.

Тие ги извршија нападите со сателит Paveway IV и ласерски наведувани бомби.

Според воениот портпарол на Хутите, имало вкупно 72 напади од американските и британските сили.

Западните сојузници: Ова е самоодбрана

Веднаш по пучот, изјавите истовремено дадоа и американскиот претседател Џозеф Бајден и британскиот премиер Риши Сунак.

Бајден рече дека тоа е одговор на нападите на Хутите врз трговските бродови во Црвеното Море и дека Соединетите Држави и нивните сојузници нема да се двоумат да извршат повеќе напади доколку е потребно.

Тој додаде дека САД не сакаат да се прошири конфликтот на Блискиот Исток.

Воздушните напади и крстаречките ракети со долг дострел се најмалку ризични и најскапи за Бајден во изборна година.

Соединетите држави извршија ограничени воздушни напади во последниве месеци за да таргетираат други групи и Ирак и Сирија поддржани од Иран.

Но, во најдобар случај, тоа е пречка. Тоа нема да ја елиминира заканата.

Риши Сунак рече дека од британска гледна точка нападот врз Хутите бил самоодбрана.

„Во последниве месеци, Хутите извршија серија опасни и дестабилизирачки напади врз трговски бродови во Црвеното Море, што претставува закана за британскиот и бродскиот транспорт на другите земји“, рече Сунак.

„Заедно со САД, со невоена поддршка на Холандија, Канада и Бахреин, презедовме ограничени, неопходни и пропорционални акции во самоодбрана“, рече британскиот премиер.

Сунак увери дека британските бродови ќе продолжат да патролираат по Црвеното Море како дел од мисијата „Операција Просперитет Гардијан“, заштитувајќи ги трговските бродови и ги повика Хутите да ги запрат нападите врз нив.

Земјите од коалицијата создадена за заштита на бродовите во Црвеното Море од јеменските Хути издадоа заедничка изјава за американскиот и британскиот удар, во која нагласија дека нападот го сметаат за легитимна самоодбрана.

Во соопштението на САД и Велика Британија, како и Австралија, Бахреин, Канада, Данска, Германија, Холандија, Нов Зеланд и Јужна Кореја, се наведува дека нападот врз воените цели на Хутите е извршен во согласност со неотуѓивото право на државите на индивидуална и колективна самоодбрана.

Се додава дека нападите биле извршени со прецизно оружје против Хутите и нивното оружје со кое тие „ја загрозиле глобалната трговија и животите на странските морнари по една од најважните поморски патишта“.

Во иднина, како што уверуваат земјите потписнички на декларацијата, ќе продолжат да бараат деескалација и враќање на стабилноста во Црвеното Море.

Во декември беше создадена коалиција за заштита на бродовите од Хатите.

Операцијата беше именувана како „Чувар на просперитетот“.

Коалицијата вклучува 22 земји, но само САД и Велика Британија имаат воени бродови против Хутите во Црвеното Море и авијација во регионот.

Подоцна, Данска и Грција ветија дека ќе испратат по една фрегата.

Соединетите Држави во регионот, покрај базите во неколку земји, имаат нападна група носач на авиони предводена од носачот на авиони Двајт Ајзенхауер,

Британците имаат разурнувач во Црвеното Море и уште еден од другата страна на Арапскиот Полуостров, а трет е распореден во регионот.

„Војните“ изјави на Хутите

„Сите вклучени ќе платат за ова. Нема да престанеме да напаѓаме додека не го напуштите регионот и нема да престанеме да ве газиме додека не ве видиме понижени. Јемен ќе им одржи лекција на Британија и Америка на море“, изјави генерал-мајор Јахаф Абдулсалам, член на военото раководство на Хутите.

Малку подоцна Абдулсалам објави дека Хутите извршиле одмазднички напади врз американски и британски бродови во Црвеното Море.

„Сите закани од Американците и Британците не не исплашија и нема да не исплашат и нема да не натераат да ја напуштиме нашата должност да ги поддржуваме нашите браќа во Појасот Газа“, рече друг член на раководството на Хутите, Абдулкадер ал-Мортада.

„Нападите врз нас само ќе го зајакнат нашето верување и став дека ја правиме вистинската работа“, додаде тој.

Хутите, сојузници на Иран, станаа поактивни откако Израел започна војна со Хамас, палестинска екстремистичка организација.

Прво се обидоа да лансираат ракети и дронови кон Израел, а потоа во ноември почнаа да напаѓаат трговски бродови.

Тврдат дека на овој начин се борат против еврејската држава, но цел на нивните напади повеќе пати се покажало дека се бродови кои немаат никаква врска со Израел.

Хутите се снабдуваат со проектили и беспилотни летала од Иран.

По нападот врз Хутите, Русија поднесе барање за итен состанок на Советот за безбедност на ОН на 12 јануари.

На почеток