Свет

Ким има прст на црвеното копче? „Нуклеарна војна“ одекнува во заканите од Северна Кореја, проверено оружје од кое Западот стравува

„Ние сме на работ на нуклеарна војна“, изјави неодамна севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун и им нареди на воените службеници да се подготват. Најпрво ја споменува можната конфронтација со Јужна Кореја и Америка, поради што военото производство е во полн ек. Каков арсенал има Пјонгјанг и дали светот треба да се плаши?

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун потврди дека во наредната година неговата земја ќе лансира уште три воени шпионски сателити, ќе произведе повеќе нуклеарно оружје и ќе воведе модерна, автоматизирана борбена опрема без човечки екипажи.

Тој најави значително зголемување на севкупната борбена готовност за Северна Кореја да се справи со непријателските потези предводени од Соединетите Американски Држави.

Tој им рече за време на клучниот состанок на владејачката Лабуристичка партија да ги постават целите на земјата за следната година, сугерирајќи дека земјата ќе продолжи со тестирање на оружје за да го прошири својот воен арсенал за време на периодот на „затегнати дипломатски односи со САД“.

Набљудувачите проценуваат дека Ким се надева дека ќе добие поголеми дипломатски отстапки со зајакнување на нуклеарните капацитети, веројатно по американските претседателски избори во ноември следната година.

За време на петдневната партиска сесија, Ким оцени дека непријателските потези на САД и нивните следбеници против Северна Кореја оваа година се без преседан и дека таквите потези го туркаат Корејскиот Полуостров на работ на нуклеарна војна.

И покрај забраните на Обединетите нации, војската на Северна Кореја минатата година тестираше повеќе од 100 балистички ракети, од кои повеќето се способни да носат нуклеарни боеви глави до цели на копното на САД и Јужна Кореја.

САД и Јужна Кореја одговорија со проширување на нивните воени вежби и распоредување на американски стратешки воени средства како бомбардери, носачи на авиони и подморница со нуклеарно оружје, што Северна Кореја го толкува како подготовка за, како што вели, „инвазија на американската коалиција“.

Америка – опасност за Ким
Според Ким, вооружениот конфликт на Корејскиот полуостров е се поблиску.

Тој посочи дека ситуацијата е на работ на вооружен судир и дека во секој момент може да дојде до судир.

За време на состанокот, Ким детално ја анализираше, како што се вели, „критичната безбедносна средина на Корејскиот полуостров додека се наоѓа на работ на вооружен конфликт како што поминува времето, како и природата на потезите на САД и другите непријателски сили. ”

„Тој (Ким) рече дека ситуацијата бара дополнително заострување на мечот, заради безбедноста и мирот во Северна Кореја и усовршување на одговорот на војската“, објави КЦНА.

Ким рече и дека „конфликтот може да се случи во секое време“.

„Колку подинамично напредуваше корејската револуција, толку повеќе американските империјалисти и јужнокорејската војска очајно се обидуваа да ја спречат. Ако непријателот одлучи да се вклучи во воена конфронтација и провокација на Северна Кореја, нашата армија треба да ѝ зададе фатален удар, целосно да ги уништи, користејќи најстроги мерки и потенцијали, без трошка двоумење“, додаде Ким.

Какво нуклеарно оружје има Северна Кореја?
Според Би-Би-Си, Северна Кореја последен пат тестирала нуклеарна бомба во 2017 година.

Експлозијата на севернокорејскиот полигон Пунги-ри имаше сила од 100 до 370 килотони. Бомбата од 100 килотони е шестпати помоќна од онаа што САД ја фрлија врз Хирошима во 1945 година.

Северна Кореја тврдеше дека тоа е првиот термонуклеарен уред, најмоќниот од сите нуклеарни оружја.

Сепак, земјата во моментов тестира помали типови на нуклеарни боеви глави со слична експлозивна моќ, според Џозеф Бирн, истражувач во Кралскиот институт за Обединети услуги.

Северна Кореја ја зацврсти својата политика за развој на нуклеарно оружје со уставни амандмани претходно оваа година, а Ким вети дека ќе го забрза производството на нуклеарно оружје за да ги спречи, како што ги нарече, провокациите на САД.

Врховното народно собрание едногласно ги усвои уставните амандмани во кои се наведува дека Северна Кореја „развива моќно нуклеарно оружје за да го обезбеди“ своето „право на постоење“ и „да ја одврати војната“.

На почеток