Свет

Хорор на свадба во Италија: Се урна таванот среде веселбите, повредени најмалку 35 луѓе

Триесет и пет лица се повредени, од кои пет се здобиле со тешки телесни повреди, при уривање на таванот на свадбена прослава во поранешен манастир во градот Пистоја, во регионот на Тоскана, јавуваат италијанските медиуми.

На свадбената веселба имало повеќе од 60 луѓе, а таванот се урнал во доцните часови додека гостите играле, јавува АНСА.

Централната здравствена управа на Тоскана потврди дека 12 повредени се пренесени во болницата Сан Јакопо во Пистоја, а другите во болниците Лука, Пеша, Прато, Кареги и Торегали.

На почеток