Свет

Русите повторно поставуваат мини во нуклеарната централа Запорожје: загрижувачка изјава од Меѓународната агенција за атомска енергија

Руските сили повторно поставија мини во нуклеарната централа Запорожје, која ја контролираат, се наведува во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

„Мини долж периметарот на СИ Запорожје во тампон зоната помеѓу внатрешната и надворешната ограда на објектот, претходно идентификувани од тимот на МААЕ и отстранети во ноември 2023 година, сега се повторно на своето место“, се вели во извештајот на МААЕ во петокот.

Најавено е и дека оваа недела резервното напојување на енергетските единици било прекинато неколку часа и дека се истражува причината, пренесува Укринформ.

На почеток