Свет

„Тоа е пат до третата светска војна!“: Словачкиот премиер Фицо најави вето за членството на Украина во НАТО

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека е против членството на Украина во НАТО и дека ќе стави вето за членството на земјата во Алијансата бидејќи, како што наведе, тоа е „пат кон третата светска војна“.

Тој за „Радио Словенско“ изјави дека ЕУ испраќа 1,5 милијарди евра во Украина секој месец и се прашуваше колку е тоа одржливо.

Според него, на маса е и договор за одбрана со САД.

„Го споредивме договорот, на пример, со оној што го склучи Чешка. Нашиот е без апсолутна ронка суверенитет“, рече Фицо, пренесе Словачки Стандард.

Тој посочи дека договорот, на пример, на сојузничките авиони им дава овластување да слетуваат и полетуваат само со најпотребните технички дозволи.

Фицо исто така истакна дека словачките електрани не се заштитени со воздушна одбрана.

„Го испративме тоа што го имавме во Украина“, рече словачкиот премиер и додаде дека словачкиот систем С-300, кој политичарите на поранешната влада го нарекоа отпад, украинските медиуми го пишуваат како ефикасна одбрана на воздушниот простор.

Според Стандард, Фицо во среда во Ужхород ќе се сретне со украинскиот премиер Денис Шмихал, кому ќе му каже дека Украина нема да добие никакво оружје од Словачка.

„Ќе му кажам дека има работи за кои имаме сосема поинакво мислење, ќе му кажам дека кога станува збор за влез во ЕУ ги почитуваме, но тие мора да ги исполнат условите, а не за земја која апсолутно го прави не ги исполнуваат сите услови за влез во ЕУ“, посочи Фицо.

Тој додаде дека ќе му каже на украинскиот премиер дека е против влезот на Украина во НАТО.

На почеток