Свет

Цела серија на „Боинг“ авиони оди на детална проверка откако се откина врата среде лет

Федералната управа за воздухопловство на САД (FAA) издаде препораки до авио-операторите кои летаат со авиони „Боинг 737-900 ЕР“ визуелно да ги проверат безбедносните делови на средните излезни врати и да се осигураат дека сите компоненти се во работна состојба.

По неодамнешното откинување на вратата за итен излез за време на летот на Алјаска ерлајнс, ФАА нареди приземјување на 171 авион Боинг 737 МАКС 9 на 6 јануари, пренесува Ројтерс.

ФАА во синоќешното соопштение соопшти дека авионите Боинг 737-900ЕР не се дел од поновата флота MAX, но имаат ист дизајн на бравата на вратата.

Федералната управа за воздухопловство потврди во неделата дека некои авиокомпании извршиле дополнителни инспекции на бравите на средните излезни врати на авионот Боинг 737-900ER, што откри аномалии во безбедносните завртки.

Портпаролот на авиокомпанијата потврди во е-пошта дека „компанијата целосно ги поддржува FAA и нејзините клиенти“ во овој безбедносен преглед.

На почеток