Свет

Израелската армија соопшти дека три ракети биле истрелани од Либан кон северот на Израел

Израел изврши еден од најсмртоносните напади од почетокот на војната

Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска објавија дека три ракети биле истрелани од позиции во јужен Либан кон ненаселени области во близина на Мошав Шомер, заедница од неколку стотици луѓе во близина на Галилеја во северен Израел.

Лансирањето на проектилот вклучи предупредувачки сирени во заедницата Мошава Шомер, но властите првично тврдеа дека станува збор за лажна тревога, пишува The Times of Israel.

Меѓутоа, локалните жители пријавиле дека слушнале експлозии и удари во близина на нивната населба, а властите подоцна утврдиле дека три проектили ја погодиле областа.

Засега нема извештаи за повредени или материјална штета.

На почеток