Свет

Маск ќе го посети логорот на смртта „Аушвиц“ откако беше обвинет за антисемитизам

Американскиот мултимилијардер Илон Маск треба да учествува на онлајн панел за антисемитизмот и да го посети логорот на смртта Аушвиц следната недела, неколку месеци откако беше жестоко критикуван за промовирање антисемитска теорија на заговор на неговата социјална мрежа „X“, The Independent. пишува.

Маск беше обвинет за антисемитизам во ноември минатата година, кога одговори на Х: „Ја кажавте вистинската вистина“ на објава во која се пишуваа лажни тврдења дека еврејските заедници промовираат омраза против белата боја.

Белата куќа веднаш ги осуди неговите коментари, а израелскиот претседател Исак Херцог ја критикуваше најавата на Маск. Маск потоа ја призна својата грешка, опишувајќи ја како „една од најглупавите“ работи што ги објавил на платформата.

Посета на Аушвиц
Сега е објавено дека Маск патува дводневно во Полска, само една недела пред Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот на 27 јануари.

Посетата беше организирана од страна на Европската еврејска асоцијација за да се подигне свеста за порастот на антисемитизмот од израелската инвазија на Газа како одмазда за нападите на Хамас на 7 октомври.

„Сите знаат како национализмот, популизмот, расизмот и сите манифестации на ксенофобија и омраза се погубни за демократијата, човековите права и ЕУ“, изјави полскиот заменик министер за надворешни работи Анджеј Сејна.

„Мислам дека веројатно затоа господинот Маск е меѓу поканетите гости кои го потврдија неговото присуство“, додаде тој.

Ги критикуваше организациите кои се борат против антисемитизмот
Маск јавно ја критикуваше и Лигата против клеветата, организација која, меѓу другото, се занимава и со борба против антисемитизмот, а нивниот портпарол Тод Гутник тогаш изјави дека Маск ќе има корист од посетата на Аушвиц.

„Аушвиц служи како врвен потсетник за тоа што може да се случи кога едно општество е опседнато со антисемитизам“, рече рече Гутник.

На панелот на Маск ќе му се придружи конзервативниот политички коментатор Бен Шапиро, кој вообичаено е многу отворен во поддршката за Израел, особено во светлината на неодамнешните конфликти на Блискиот Исток.

На почеток