Свет

Британците имаат фотографии: „Ова е оружјето што Северна Кореја и го испраќа на Русија“

Велика Британија ѝ достави на експертски панел на ОН сателитски фотографии од севернокорејски товарни пратки во Русија, како дел од обидот да се започне официјална истрага за договори за оружје што ги прекршуваат меѓународните санкции.

Северна Кореја е обвинета за снабдување со балистички ракети и стотици илјади артилериски гранати на руската влада за нејзината работа во Украина, откако Владимир Путин се сретна со Ким Џонг-ун на рускиот Далечен Исток минатиот септември.

Односите меѓу Русија и Северна Кореја се прошируваат
Нивната билатерална врска се чини дека се проширува, пишува Гардијан. Путин се сретна со севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон-Хуи во Кремљ оваа недела за време на реткото петдневно патување на висок функционер во Пјонгјанг

„Двајцата разговараа за „понатамошен развој на односите меѓу двете земји во сите области, вклучително и чувствителните“, соопшти Кремљ.

Необјавен извештај на британското одбранбено разузнавање, виден од Гардијан, покажува сателитски снимки на три руски бродови, Маја, Ангара и Марија, направени меѓу септември и декември, како товарат контејнери во обновеното севернокорејско пристаниште Наџин пред да се движат кон руските пристаништа на Далечниот Исток.

„Ова открива колку Русија стана очајна“
Иако беше невозможно да се идентификува што има во контејнерите, тоа уследи по минатонеделното соопштение на САД дека Русија користела балистички ракети од Северна Кореја во Украина.

„Руската употреба на севернокорејско оружје во Украина е кршење на повеќе резолуции на Советот за безбедност на ОН“, рече дипломатот на ОН.

„Тоа ги поткопува меѓународните напори за спречување на ширењето на нуклеарното оружје и открива колку Русија стана очајна во нејзината неуспешна инвазија. Овој и други докази доставени до Комитетот за санкции на ОН треба да поттикнат целосна истрага за флагрантно кршење на меѓународните санкции од страна на Русија и Северна Кореја“, додава тој.

Извештајот, заедно со други американски и странски докази, беше доставен до експертската комисија на ОН за ширењето на севернокорејското оружје, која се очекува да го објави својот прв конечен извештај следниот месец, бидејќи сомнежите дека Северна Кореја и снабдува Русија со муниција нагло се зголемија оваа година. .

Бродови под санкции на САД
Сите бродови во извештајот беа ставени под санкции од американската влада во 2022 година поради нивните врски со бродската компанија на руското Министерство за одбрана, Oboronlogistika OOO, која е „вклучена во незаконското заземање и окупација на Крим од страна на Русија од 2014 година, како и како приватни руски поморски бродски компании кои транспортираат оружје и друга воена опрема за руската влада“.

Два од трите брода, исто така, беа идентификувани во неодамнешниот извештај на институтот Кралски Обединети услуги, кој покажа пораст на претоварувањата од Северна Кореја во Русија, што „откри дека Русија најверојатно почнала да испорачува севернокорејска муниција во големи количини“.

Трет го идентификуваше NK News, независен информативен портал кој се фокусира на Северна Кореја, како „дел од група комерцијални бродови кои завршија повеќекратни пратки со воена опрема и муниција што Северна Кореја и ги достави на Русија“.

На почеток