Свет

Хутите бараат повеќе оружје од Иран: Експлозивни откритија на американските разузнавачи, се подготвуваат жестоки напади

Јеменските Хути се закануваат со ракети и дронови доколку САД интервенираат

Јеменските проирански бунтовници Хути бараат повеќе иранско оружје за да ги засилат нападите во Црвеното Море, покажуваат американските разузнавачки податоци.

Неодамнешните разузнавачки информации собрани од САД и другите западни земји покажуваат дека Хутите бараат повеќе оружје од Техеран, што предизвикува загриженост дека милитантната група е решена да продолжи со нападите врз бродови во Црвеното Море и се заканува да предизвика поширок конфликт на Блискиот Исток, пренесува порталот „Политико“.

Најмалку еден месец, американските власти ги анализираа информациите за Хутите кои планираат да ги интензивираат нападите, вклучително и обидите за набавка на дополнително оружје потребно за лансирање проектили на товарни бродови.

Разузнавањето, исто така, укажува дека оваа јеменска група може да се обиде да ги нападне западните сили стационирани во регионот. Сепак, не е јасно дали неодамнешните напади на САД врз позициите на Хутите во Јемен ги променија плановите на бунтовничката група да изврши такви напади.

Американскиот претседател Џозеф Бајден призна дека нападите предводени од САД против јеменската група не успеале да ги спречат нападите врз трговските бродови. Тој вети дека САД ќе продолжат да ги напаѓаат позициите на Хутите во Јемен за да ја уништат воената способност на бунтовниците и да ја „скршат нивната волја“.

Овој месец, американските морнарички фоки пресретнаа пратка со оружје наменета за Хутите. Во таа операција беше запленет мал брод со компоненти за крстосувачки и балистички ракети од Иран.

Сепак, оваа мисија имаше висока цена бидејќи двајца членови на единицата „Navy SEAL“ исчезнаа додека се обидуваа да се качат на бродот. Нивното исчезнување било пријавено на 11 јануари во близина на брегот на Сомалија, се вели во соопштението на Централната команда на американската армија објавено претходно на платформата X (Твитер).

Американската војска во неделата ја прекина потрагата по двајца исчезнати членови на единицата „Navy SEAL“ и ги прогласи за убиени во акција, објави претходно Ројтерс.

На почеток