Свет

САД започнаа воздушни напади во Ирак: „Ова е одмазда за нападите врз американската база“

САД започнаа воздушни напади врз милитантите поддржани од Иран во Ирак.

Нападот беше одмазда за балистичките проектили истрелани во воздухопловната база Ал Асад во саботата, во која четворица од американскиот персонал претрпеа трауматски повреди на мозокот, соопштија официјални лица.

„Денес, како што нареди претседателот Бајден, американските воени сили изведоа неопходни и пропорционални напади врз три објекти што ги користат милитантната група Хезболах поддржана од Иран и други групи поврзани со Иран во Ирак“, рече американскиот државен секретар Лојд Остин во соопштението.

„Овие прецизни напади се директен одговор на серијата ескалирачки напади врз персоналот на САД и коалицијата во Ирак и Сирија од милитанти спонзорирани од Иран“, рече Остин.

Нападите доаѓаат само неколку часа откако САД и Велика Британија по втор пат овој месец ги бомбардираа позициите на Хутите во Јемен.

Патем, има повеќе од 150 ракетни и беспилотни напади врз американските бази во Ирак и Сирија откако избувна војната меѓу Израел и Хамас во Газа поради поддршката на Вашингтон за Ерусалим.

На почеток