Свет

(Видео) Погледнете како гореше покривот на трговскиот центар China Mall: Страшна снимка од пожарот во блок 70

Утринава околу 7 часот избувнал пожар во кинескиот трговски центар, во блок 70 во Нов Белград. Според полицијата нема повредени, а причината се уште не е позната.

На видеата на социјалните мрежи се гледа како густ чад извира од трговскиот центар, а и покрај напорите на пожарникарите, огнената стихија не попушта.

Над блок 70 и неколку околни блокови виси густ чад, а на снимката се гледа дека чадот постојано се шири.

Во МУП дојава за пожар во 06.57 часот. На местото на настанот се испратени вкупно 51 пожарникар-спасител со 13 возила од Нови Белград, Земун, Кошутњак, Вождовац и Звездара.

Средината на стариот кинески трговски центар гори како пред две и пол години, кога зградата ја зафати огромен пожар во кој учествуваа 63 пожарникари со 22 возила. Претходно овој трговски центар изгоре во април 2017 година. Како што тогаш се сомневаше, причина за пожарот биле неисправни инсталации во еден од локалите.

На почеток