Македонија

(Видео) Тивко, но и бура емоции: Роденденот на Тоше одбележан во Крушево –

Тоше требаше да го прослави 43. роденден, а нецели 17 години овој ден го слават неговите обожаватели, пријателите, семејството во Спомен куќата во Крушево. Попладнево, пак, тивко.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Скопје1 / Skopje1 (@skopje1mk)

Свеќите пред неговото вечно почивалиште сведочат дека нашата легенда не е заборавена од семејството, обожавателите, пријателите. Традиционално, се одржа и крводарителната акција.

Роденденот на Тоше го отвори и прашањето колку се почитува неговиот лик и дело. Српска „Прва ТВ“, во недела најавува емисија насловена како „Единствен“, а во негово сеќавање. Во Македонија – молк.

Ова го отвори прашањето и за снимање филм во чест на нашата музичка легенда, а посветен на неговиот живот и дело.

На почеток