Свет

Одмазда за ракетираниот танкер: воздушен напад на САД и Велика Британија врз клучното пристаниште во Јемен

Телевиизијата Хута, Ал Масира, денеска објави дека два американски и британски воздушни напади биле насочени кон пристаништето Рас Иса, главниот терминал за извоз на нафта во Јемен. Во моментов нема достапни повеќе детали.

Воздушните напади се случиле кога јеменските бунтовници Хути ги засилија нападите врз бродовите кои транзитираат по Црвеното Море, што вклучуваше и удар што предизвика пожар на танкер со гориво минатата ноќ. Танкерот Марлин Луанда, кој пловел за трговската компанија Трафигура, е оштетен, но нема информации за повредени, а помош пружил брод на американската морнарица, соопшти американската војска.

Околу осум часа подоцна, американската војска уништи противбродска ракета Хута, насочена кон Црвеното Море и подготвена за лансирање, се вели во објавата на централната команда на „X“.

Воениот портпарол на движењето Хути Хути, Јаха Сареа, рече дека групата користела „одреден број поморски проектили“ и дека вчерашниот напад бил „директен“. Тоа уследи по претходниот инцидент вчера кога УКМТО пријави два проектили во водата во близина на брод лоциран југозападно од Аден.

Од ноември, Хутите поддржани од Иран извршија десетици напади врз комерцијални бродови што пловат по Црвеното Море, еден од најпрометните водни патишта во светот, во знак на солидарност со Палестинците во Газа, каде Израел се бори против Хамас.

САД и Велика Британија започнаа воздушни напади против групата како одговор на нејзините напади, а Хутите последователно предупредија дека ќе ги засилат своите напади врз бродови. Многу танкери со нафта продолжуваат да ја користат таа рута.

На почеток