Свет

Америка го пронајде виновникот за нападот со дрон во кој загинаа тројца американски војници

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Соединетите Американски Држави веруваат дека милитантната група Исламски отпор во Ирак стои зад нападот со беспилотно летало во Јордан во кој загинаа тројца американски војници, соопшти денеска Белата куќа, а пренесува Си-Ен-Ен.

„Ние веруваме дека нападот во Јордан беше планиран, финансиран и олеснет од чадор група наречена Исламски отпор во Ирак, која вклучува повеќе групи, вклучително и Катаиб Хезболах“, рече портпаролот на Советот за национална безбедност, Џон Кирби.

Тој не ја препиша точната вина на Катаиб Хезболах, велејќи дека тоа не е единствената група одговорна за претходните напади врз американските бази.

„Ова секако ги има карактеристиките на работите што Катаиб Хезболах ги прави“, рече тој, додавајќи: „Атрибутот со кој нашата разузнавачка заедница е задоволен е дека тоа го направила чадор група наречена Исламски отпор во Ирак“, Кирби. кажа.

Инаку, во нападот со дрон загинаа тројца американски војници, а беа ранети повеќе од 30 припадници на армијата. Тоа е првпат од почетокот на војната во Газа американските војници да имаат жртви од непријателски оган на Блискиот Исток.

Одговорноста за нападот веќе ја презеде споменатиот Исламски отпор во Ирак, група милитанти поддржани од Иран, кои дејствуваат во Ирак и Сирија.

Сите загинати војници беа наредници од Грузија, а Бајден разговараше со нивните семејства синоќа и ќе присуствува на погребот во воздухопловната база Довер во петок.

Од преостанатите повредени војници, повеќето се отпуштени од болница, додека едно лице се уште е во критична состојба.

Инаку, Бајден најави одмазда и одговор на овие напади, но засега не прецизираше како и на кој начин планира да ја изврши.

На почеток