Свет

Ники Хејли ги нарече Трамп и Бајден „пргави старци“: „Тие одамна го поминаа својот политички врв“

Кандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Ники Хејли, ги нарече своите ривали, поранешниот американски претседател Доналд Трамп и сегашниот претседател Џозеф Бајден, „пргави старци“.

Хејли оцени дека двајца нејзини ривали „одамна го поминале својот политички врв“, наведува Ројтерс.

Кампањата на Ники Хејли (52) денеска објави дека лансира дигитални реклами и меилери кои треба да предизвикаат сомнеж за менталните капацитети на Трамп и Бајден, критикувајќи ги дека не водат поенергични кампањи и трошат пари.

Хејли (52), поранешен американски амбасадор во Обединетите нации, смета дека е време „за нова генерација на лидерство во Вашингтон“.

Таа ги повика политичарите постари од 75 години да се тестираат за менталните способности и е поборник за ограничување на мандатот за пратениците.

Нејзините аргументи би можеле да одекнат на изборите во ноември, каде што најверојатно актуелниот американски претседател, кој тогаш ќе има 82 години, и Трамп, неговиот најсериозен противник, поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој ќе има 78 години соочуваат еден со друг.

На почеток