Свет

Масовен напад во текот на ноќта: Русија лансираше 24 дронови, родниот град на Зеленски без струја, 40.000 луѓе во темнина

Во текот на ноќта Русија изврши нов масовен напад со беспилотни летала врз јужните и централните региони на Украина.

Во Криво Рог во нападот е оштетена трафостаница, поради што без струја се домаќинствата и индустриските потрошувачи во градот.

Во моментов, според Униан, 40.000 потрошувачи се без струја.

Воздухопловните сили на вооружените сили на Украина соопштија дека руските сили ја нападнале Украина во текот на ноќта со 24 нападни беспилотни летала Шахед-136/131, а украинските сили за воздушна одбрана уништиле 11 беспилотни летала.

Најмалку седум руски ударни беспилотни летала ги промашиле своите цели, се вели во соопштението, пренесува Укринформ.

Украинската армија соопшти дека на терен се уште се утврдуваат последиците од нападот.

На почеток