Свет

Родниот град на Зеленски погоден од руски напади, инфраструктурата разурната, 15.000 корисници без струја

Во текот на ноќта руските војници извршија напад со беспилотни летала на Криви Рих во областа Днепропетровск, каде, според украинските власти, била зафатена енергетската инфраструктура на градот.

„Уште еден напад на воздухопловните сили на регионот на Криви Рог. Противвоздушниот ракетен систем уништи пет беспилотни летала Шахед. Сепак, имаше неколку удари“, изјави Сергеј Лисак, шеф на регионот Днепропетровск, пренесува Укринформ.

Тој појасни дека поради ова избувнале два пожари, а без струја се речиси 15.000 луѓе, како и две котлари во Криво Рог кои снабдуваат 43.000 корисници.

Лисак додаде дека Русија со артилериско оружје го гранатирала Никополскиот регион, каде биле оштетени две приватни куќи, помошна зграда и далновод.

Воздухопловните сили на вооружените сили на Украина соопштија дека руските војници извршиле напад во текот на ноќта со употреба на 14 беспилотни летала од типот „Шакед-136/131“ и дека украинските воздухопловни сили уништиле девет беспилотни летала над Дњепропетровск, Одеса. , Николаев и Житомир региони, според Unian.

На почеток