Магазин

„Дури сега стануваш голем“ – Силна поддршка за Биковиќ откако беше заменет во серија поради Украина

Продукцијата на HBO одлучи да го замени Милош Биковиќ во новата сезона на популарната серија „Белиот лотос“, откако првично беше објавено дека српскиот актер ќе се појави во третата сезона.

Имено, информацијата за неговиот ангажман пред десетина дена предизвика бурни реакции во Украина, па на социјалната мрежа „Икс“ беше објавено видео во кое тој е обвинет за геноцид.

За потсетување, драмскиот уметник е мета на критики од Украина поради неговиот професионален ангажман во Русија, а тамошното министерство објави монтирано видео во кое се прикажани делови од неговите филмски улоги и реплики од сценариото со неговите изјави за Русија и потсетување на наградите што ги доби во Москва.и Белград.

– Милош Биковиќ, српскиот актер, кој ја поддржува Русија од почетокот на инвазијата во полн обем, сега ќе глуми во третата сезона на серијата на HBO „Белиот лотос“. HBO, дали е во ред да се работи со личност која поддржува геноцид и го прекршува меѓународното право? – напишаа во својата објава на мрежата Х.

По веста дека нема да биде дел од популарната серија, зборовите на поддршка доаѓаат до Биковиќ. Под неговата објава се огласи режисерот Милош Аврамовиќ, но и бројни фанови од целиот свет.

„Дури сега стануваш голем, со глумата стекна признание, но сега имаш можност да го кажеш своето мислење, став, кој ќе остане вечен белег, како Милош Биковиќ, Србин, човек, индивидуа, гласот на народот гласот на разумот. Исто како што Новак Ѓоковиќ го подели населението на планетата на оние со и оние без причина.Вака имаш прекрасна можност јасно да кажеп дека секоја војна е бесмислена, но и да истакнеш дека оние што ги етикетираат другите, тие лицемери, се тие што започнуваат војни. Ти пропушти измислена улога, но само ја играш една од најважните улоги, се играш себеси, на вистинската страна на историјата“, пишува Стефан Живковиќ.

Критичарот Димитрије Војнов во свој стил коментираше за мрежата Х: „Интересно е што Милош Биковиќ не ја губи ПР битката. Ниту веста за отказот не објаснува каде тој конкретно погрешил во оваа војна, што е многу значајно. Во исто време, тој успева да ја пренесе својата изјава пред светските медиуми. Нешто добро во се што е лошо“.

Биковиќ беше поддржан и од бугарскиот актер Александар Сано, колега од франшизата „Јужен ветер“.

„Остани со крената глава брате. Глупоста секогаш поминува затоа што е слаба и без смисла. Што се однесува до некои коментари овде, се работи за целосна празнина на душата и интелектот ако не можете да ја одделите уметноста од политиката“, гласи неговиот коментар.

Биковиќ синоќа даде изјава: „Пораснав во земја разурната од војна. Кога имав 11 години, деновите и ноќите ги поминував во засолниште, додека мојата земја и мојот роден град беа бомбардирани. Никогаш никому не би посакал таков пустош. Секој ден има се повеќе конфликти низ целиот свет. Секој од нив е различен. И секој еден од нив е одличен. Посакувам сите да престанат и да преовлада принципот на љубовта. Денеска против мене се води таргетирана кампања која преку надворешно влијание создава сериозен преседан, фрлајќи сенка врз суштината на уметничката слобода. Резултатот од таквиот наратив е триумфот на глупостите и поразот на уметноста“.

На почеток