Свет

ЕУ воведе рекордни санкции против Русија. „Ова е тежок удар за армијата на Путин“

Урсула фон дер Лајен во ненајавена посета на Украина

Европската унија објави дека воведе рекордни санкции кон Русија. Подолу е соопштението за медиумите на Европската комисија:

Комисијата ја поздравува одлуката на Советот за усвојување на тринаесеттиот пакет санкции против Русија. И по две години од суровиот напад на Русија врз Украина, поддршката на ЕУ за Украина и нејзиниот народ не се намалува. Обединета Европа продолжува решително да ги брани своите вредности и фундаментални принципи.

Новиот пакет дополнително го ограничува рускиот пристап до воената технологија, како што се беспилотните летала, и вклучува нови компании и поединци вклучени во руските воени напори. Во новиот пакет на списокот има повеќе од две илјади, што е тежок удар за руската армија.

Секое евро што не го добива Русија е важно, но не смееме да се опуштиме. Комисијата ќе продолжи да им помага на земјите-членки да обезбедат ефективно спроведување на мерките и да соработува со трети земји за борба против можните обиди за заобиколување на мерките.

Кои се новите санкции?

Внесени се рекордни 194 поединечни огласи: 106 лица и 88 субјекти, а сега на листата има повеќе од 2.000. Поточно:

Руски одбранбен сектор: списокот вклучува 140 нови лица и компании од рускиот воено-индустриски комплекс, кои, меѓу другото, произведуваат ракети, дронови, противвоздушни ракетни системи, воени возила, најсовремени компоненти за оружје и друга воена опрема. Опфатени се субјектите кои тргуваат со различни клучни компоненти на дронови. Комисијата ги идентификуваше користејќи однапред договорен објективен и чекор-по-чекор пристап, комбинирајќи неспорни докази од различни извори поткрепени со трговски и царински податоци.

Силна порака до руските партнери во војната: новата листа вклучува 10 (руски) компании и поединци вклучени во испораката на севернокорејско оружје за Русија, севернокорејскиот министер за одбрана и неколку белоруски компании и поединци кои обезбедуваат помош за руските вооружени силите

Борба против затајувањето на мерките: меѓу нововклучените е руска логистичка компанија и нејзиниот директор, поради учество во паралелниот увоз на забранети стоки во Русија, и уште еден руски субјект, кој е вклучен во друга форма на набавка.

Зајакнување на мерките на Унијата против руската окупација и нелегалната анексија на делови од Украина: новиот список вклучува 6 судии и 10 службеници од окупираните украински територии.

Казна за прекршување на правата на децата: Новиот список вклучува 15 лица и два ентитети кои учествуваат во депортацијата и воената индоктринација на украинските деца, меѓу другите во Белорусија.
Трговски мерки

Новиот пакет е потврда за решеноста на ЕУ да ја спречи Русија да се здобие со чувствителна западна технологија за нејзината војска. Беспилотните летала, т.е. беспилотните летала, играат важна улога во војната во Украина. Компаниите кои набавуваат клучни компоненти за беспилотни летала за Русија се вклучени во списокот, а воведени се и одредени секторски санкции за да се отстранат недостатоците и да се отежне војната со беспилотни летала.

Врз основа на цврсти докази од различни извори, како и податоци за трговијата и царината, 27 нови компании од Русија и од трети земји се додадени на листата на субјекти поврзани со рускиот воено-индустриски комплекс (Анекс IV) во новиот пакет. Тие се предмет на построги ограничувања на извозот на стоки и технологија со двојна употреба, како и стоки и технологија што би можеле да придонесат за технолошко зајакнување на рускиот одбранбен и безбедносен сектор. Поточно:

Додадени се 17 руски компании кои учествуваат во развојот, производството и снабдувањето со електронски компоненти на рускиот воен и индустриски комплекс.

Додадени се и 4 компании од Кина и по една од Казахстан, Индија, Србија, Тајланд, Шри Ланка и Турција, бидејќи тргуваат со електронски компоненти за рускиот воено-индустриски комплекс и индиректно го поддржуваат во неговата агресивна војна против Украина.

На почеток