Свет

Од аеродромот „Никола Тесла“ по дојава за бомба: Хаос на терминалот за полетување

На аеродромот „Никола Тесла“ во Белград во моментов на терминалот за поаѓање има патници кои се збунети и не знаат што да прават бидејќи не добиваат многу информации од персоналот на аеродромот. Според неофицијални информации, повеќе информации за тоа како ќе стигнат до Белград чекаат и патниците кои биле на летовите кои биле пренасочени кон другите аеродроми во Загреб и Темишвар.

Известувачот на „Нова.рс“ забележа дека на аеродромот „Никола Тесла“ има и полицајци со кучиња.

Поради дојавата за бомба, летовите планирани за вечерва се пренасочени, а членовите на семејството на патниците кои не слетале во Белград, бидејќи летовите им биле пренасочени на аеродромите во Темишвар и Загреб, биле во аеродромската зграда.

Некои патници на летот за Цирих моментално бараат информации за тоа кога ќе биде следниот лет. На некои им е понудена опција да летаат утре наутро, додека на други ќе треба да почекаат.

Без лет за Цирих останаа и неколку родители со мали деца.

Откажан е и летот за Копенхаген. На патниците прво им беше кажано дека авионот ќе полета во 22:15 часот, откако првично беше планирано да полета во 20:40 часот.

Но, биле известени да отидат на шалтер и таму да се информираат во кој хотел ќе бидат сместени бидејќи вечерва нема да има лет.

Да потсетиме, претходно вечерва на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 19 часот и 15 минути имаше дојава за бомба.

Имено, пилотот при еден лет добил дојава за бомба, по што повикал полиција, бидејќи на еден од патниците му се чинело сомнително.

Бакшишот бил на летот на Ер Монтенегро.

На почеток