Свет

(Видео) Украинските сили се обидуваат да упаднат во регионот Курск

Отпадниците на украинските диверзантско-извидувачки сили се обидуваат да упаднат во регионот Курск,

Борбата со руската гарда, разузнавачките и безбедносните сили (ФСБ) и воениот персонал е во тек, објави руската гарда на платформата Телеграм.

„Единиците на руската гарда учествуваат во одбивање на непријателски напад кај селото Тјоткино, во областа Курск“, се наведува во соопштението.

Гувернерот на регионот Роман Старовојт пријавил обид за инфилтрација на диверзанти околу 11:45 часот по московско време, пренесува РИА Новости. Тој ги повика жителите да бидат внимателни и да пријавуваат сомнителни лица, напуштени предмети и беспилотни летала во специјалните служби.

Во вторникот, украински диверзанти, со поддршка на тенкови и оклопни возила, се обидоа да упаднат во Русија од три правци, соопшти руското Министерство за одбрана, истакнувајќи дека руските војници ги одбиле обидите на украинските диверзантски единици да упаднат во регионите Белгород и Курск.

Обид за пробивање во Белгородскиот регион е истовремено од три правци, во близина на селата Одноробовка, Нехотејевка и Сподарјушино, соопшти руското Министерство. Се додава дека руските војници со употреба на авијација, ракети и артилерија ги одбиле сите украински напади и дека државните граници не биле прекршени, пренесува РИА Новости.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека биле одбиени и четири напади на украински диверзантско-извидувачки групи кои се обиделе да се пробијат во близина на селото Тјоткино во областа Курск.

На почеток