Свет

Нетанјаху вели дека меѓународниот притисок нема да го спречи, планира офанзива на Рафа

Шкотска бара од Обединетото Кралство да ја признае Палестина

Израелскиот премиер повторува дека нема да се откаже од целите што ги поставил.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху уште еднаш сигнализираше дека ќе започне инвазија на Рафах, на крајниот југ на Појасот Газа, и покрај критиките од меѓународните сојузници.

Рафа е град на границата со Египет, каде засолниште нашле околу 1,5 милиони Палестинци од различни делови на Појасот Газа.

Тој ја даде изјавата пред средбата со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој неодамна го повтори своето противење на плановите на израелското раководство.

„Ниту еден меѓународен притисок нема да го спречи Израел“ да ги постигне сите свои воени цели, рече Нетанјаху.

„Ако ја завршиме војната пред да го постигнеме тоа, ќе изгледа дека сме изгубиле и нема да го дозволиме тоа“, рече Нетанјаху на состанокот на владата.

Тој ги повтори целите: уништување на Хамас, ослободување на сите заложници и создавање услови во кои Газа „повеќе не е закана“.

„За да го постигнеме тоа, ќе дејствуваме во Рафа“, изјави тој.

Германската канцеларка претходно оцени дека „голем број жртви во ваква офанзива“ може да ја уништи секоја надеж за мир.

Нетанјаху додаде дека офанзивата ќе трае „неколку недели“.

Тој ги критикуваше меѓународните сојузници дека нивното „сеќавање е кратко“ и дека „брзо заборавиле на [7 октомври], најтешкиот масакр извршен врз Евреите од Холокаустот“.

Во нападот на Хамас на 7 октомври, кој ја поттикна тековната војна, загинаа 1.200 луѓе, а повеќе од 250 беа заробени.

Министерството за здравство на Газа, кое го води Хамас, соопшти дека од почетокот на војната загинале повеќе од 31.400 Палестинци.

Тедрос Аданом Гебрејесус, шеф на Светската здравствена организација на ОН, претходно апелираше до Израел да не врши таков напад врз најјужниот град Газа.

„Немојте, во име на хуманоста“, рече тој.

Американскиот претседател Џозеф Бајден го предупреди Израел да не го напаѓа градот, нарекувајќи го „црвена линија“.

Сепак, кабинетот на Нетанјаху во петокот ги одобри плановите за воена операција во Рафах, додавајќи дека армијата се подготвува да евакуира цивили.

Израелската војска соопшти дека планира да ги пресели Палестинците во Газа на, како што ги нарекува, „хуманитарните острови“ во средината на појасот.

Не е јасно како ќе изгледаат „островите“, ниту како ќе се однесуваат.

Преговорите за прекин на огнот се очекува да продолжат во Катар во наредните денови.

На почеток