Свет

Северна Кореја истрела балистичка ракета за прв пат по 2 месеци

Северна Кореја лансираше балистички ракети

Северна Кореја денеска истрела балистичка ракета кон морето источно од Корејскиот полуостров, објави началникот на здружениот генералштаб на Јужна Кореја.

Ова е лансирање на балистичка ракета што се случи за време на посетата на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, кој присуствува на демократскиот самит на претседателот на таа земја, Џун Сук Јеол, во Јужна Кореја, пренесува Ројтерс.

Јапонската крајбрежна стража исто така објави дека биле лансирани три објекти слични на балистички проектили, два во исто време, а следниот околу 37 минути подоцна.

Премиерот Фумио Кишида на парламентарна седница изјави дека севернокорејски проектили паднале во водите меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија, сите надвор од ексклузивната економска зона на Јапонија, и дека не е забележана штета и нема повредени.
Американскиот Стејт департмент го осуди лансирањето, велејќи дека тие претставуваат закана за соседите на Северна Кореја и ја поткопуваат регионалната безбедност.

Во соопштението на Стејт департментот се наведува дека посветеноста на САД за одбрана на Јужна Кореја и Јапонија останува „железна“, пренесува АП.

На почеток