Свет

(Видео) Фрлале молотови коктели и пуштале огномет на полициската станица во Париз

(Видео) Драма во Париз: Музејот Лувр итно евакуиран, паника по исламистички напад 

Девет лица се уапсени откако полициска станица во париското предградие Ла Курнев беше нападната доцна во неделата по судирот меѓу младите и полициските сили, изјави началникот на париската полиција.

Десетици млади луѓе нападнаа полициска станица во предградие на Париз со пиротехнички средства и молотови коктели, откако 18-годишник беше убиен за време на полициска потера минатата недела, според локалните извештаи.

„Имаше девет апсења, што не е безначајно“, изјави Лоран Нуњез за телевизијата TF1 во понеделникот.

„Полициското засилување брзо ги врати редот и безбедноста“, додаде тој. Безбедносните прашања се од најголема важност за француските власти со Олимписките игри во Париз кои почнуваат на 26 јули.

Некои локации на Олимпијадата во Париз беа вандализирани за време на немирите во летото 2023 година, кои резултираа со убиство на тинејџер од северноафриканско потекло. Младиот човек бил застрелан од полицијата.

На почеток