Свет

Трамп: Принцот Хари може да биде депортиран од Америка

Трамп: Бајден нека скапува во пеколот, среќен Божиќ

Доналд Трамп најави дека принцот Хари може да биде депортиран од Америка.

Кандидатот за американскиот претседател Доналд Трамп во разговор со Најџел Фараж посочил дека принцот Хари би можел да изгуби посебни привилегии, доколку се покаже дека лажел за употреба на дрога во барањето за виза, пишува Daily Mail.

Од 2020 година Хари е во Америка со Меган и нивните две деца Арчи и Лилибет, а по објавувањето на мемоарите Reserve крена голема прашина во британската и светската јавност.

Со оглед на тоа дека во својата автобиографија признал дека користел канабис, кокаин и печурки, Хари би можел да биде во неволја бидејќи секој што аплицира за виза во Америка мора да одговори на прашањето „дали некогаш си бил зависник од дрога или зависник?“.

„Ќе треба да видиме дали властите знаат нешто за дрогата и ако лажел, ќе мора да преземат соодветни мерки“, рече Трамп.

Да потсетиме дека Трамп претходно зборуваше дека не го штител Хари затоа што ја изневерил кралицата.

Инаку, принцот во своите мемоари открил како користел марихуана и кокаин, додека ајахуаска му помогнала да разбере како мајка му сака тој да биде среќен.

На почеток