Свет

Голема нуклеарна војна: 8 земји се закануваат, а една е подготвена за напад на векот

Израел изврши еден од најсмртоносните напади од почетокот на војната

Според часовникот на Судниот ден, светот има 90 секунди до полноќ од јануари 2023 година.

Во последните две години, од руската инвазија на Украина, во светските медиуми доста се споменува можноста за нуклеарен конфликт. И не само со можен руски пуч во Украина. Одвреме-навреме, Северна Кореја тестира балистички ракети способни да носат нуклеарни боеви глави, а се споменува и можна нова нуклеарна проба (од 1998 година, таа е единствената земја која, колку што знаеме, извршила нуклеарни тестови) . Освен тоа, САД се крајно загрижени поради, како што тврди Пентагон, големото зголемување на кинескиот нуклеарен арсенал, на ниво „невидено од 1980-тите“. Конечно, постојат стравувања дека Иран наскоро ќе стане нуклеарна сила, што би го испровоцирало Израел, кој исто така има нуклеарно оружје.

Која е можноста за употреба на нуклеарно оружје во догледна иднина или дури и избувнување на нуклеарен конфликт, која нуклеарна енергија претставува најголема закана за глобалната безбедност и дали сме блиску до запалива ситуација како кубанската криза во 1962 година, новата епизода на подкастот од Прва линија, објаснува надворешнополитичкиот колумнист на Јутарњи лист Жељко Тркањец.

Соговорникот забележува дека од експлозијата на првата атомска бомба во 1945 година (тестот во Ново Мексико и американското фрлање бомби врз Хирошима и Нагасаки) до крајот на Студената војна, бевме во првата нуклеарна доба.

„Ова е доба што го роди егзистенцијализмот и глобалниот страв дека човештвото ќе исчезне. Со падот на Берлинскиот ѕид започнува втората нуклеарна доба, кога ослабува стравот дека некои од нуклеарните сили ќе го користат ова оружје, но ново Се појавуваат стравови.Пред се, недржавните актери, како што се терористичките групи, ќе добијат нуклеарна бомба или гориво за валкани бомби, вели Тркањец.

На почеток