Свет

Им се заканува масовна смрт

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Екстремниот недостиг на храна во Појасот Газа го надмина нивото на глад, а масовна смрт сега е неизбежна без прекин на огнот и големи резерви на храна во областите отсечени од борбите, според Глобалниот глад монитор.

Интегрираната класификација на фазата на безбедност на храната (IPC), на која се потпираат агенциите на ОН за проценки, вели дека 70 отсто од луѓето во делови од северниот дел на Газа страдаат од сериозна несигурност во храната, што е повеќе од три пати повеќе од прагот од 20 отсто што треба да се земе предвид за да се прогласи општа глад.

IPC соопшти дека нема доволно податоци за стапката на смртност, но проценува дека жителите наскоро ќе умрат од глад, дефинирано како две лица од секои 10.000 дневно умираат од глад или неухранетост и болести.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека досега 27 деца и тројца возрасни починале од неухранетост.

„Активностите потребни за спречување на гладот ​​бараат итна политичка одлука за прекин на огнот, заедно со значително и итно зголемување на хуманитарниот и комерцијалниот пристап до целото население на Газа“, се вели во соопштението.

Севкупно, 1,1 милион жители на Газа, приближно половина од населението, доживеале „катастрофален“ недостиг на храна, при што околу 300.000 во областите сега се соочуваат со можност од глад.

Изгледите за вештачки глад во Газа донесе најостра критика на Израел од неговите западни сојузници од почетокот на нападот врз Газа.

„Повеќе не сме на работ од глад во Газа. Ние сме во состојба на глад. Гладот ​​се користи како оружје за војна. Израел предизвикува глад“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел. на конференцијата во Брисел за помошта за Газа.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац одговори дека Борел треба „да престане да го напаѓа Израел и да го признае нашето право на самоодбрана од злосторствата на Хамас“.

Израел дозволи „огромна хуманитарна помош за Газа по копно, воздух и море за секој што сака да помогне“, рече Кац на Кс, а помошта беше „насилно опструирана“ од милитантите на Хамас со „соработка“ на агенцијата за помош на ОН УНРВА. .

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш го нарече извештајот на IPC „страшно обвинение“ и рече дека Израел мора да дозволи целосен и непречен пристап до сите делови на Газа.

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон рече дека внимателно ќе го разгледа извештајот „Јасно е дека статус квото е неодржливо. Потребна ни е итна акција за да не умреме од глад“.

Израел, кој првично дозволи помош во Газа преку само два контролни пункта на јужниот раб на енклавата, вели дека отвора повеќе копнени патишта, како и дозволува поморски пратки и воздушни фрлања. Бродот за прва помош пристигна минатата недела.

Агенциите за помош велат дека сè уште не можат да добијат доволно залихи или безбедно да ги дистрибуираат, особено на северот.

На почеток