Спорт

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Украина и поранешен познат фудбалер Андриј Шевченко престојува во Скопје каде ги следи натпреварите од Елитната фаза на Европското првенство до 19 години.

Ова на Фејсбук го објави претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини, заедно со фотографиите со Шевченко со која го следеше натпреварот помеѓу младинските селекции на Северна Македонија и Украина.

Сејдини му го одзеде дресот на македонската фудбалска репрезентација на Шевченко и напиша: „Андреј е наш драг гостин. Заедно споделуваме искуства на честите состаноци на УЕФА. Ви благодариме за гостопримството и добрата организација на турнирот“.

Младата репрезентација на Северна Македонија до 19 години загуби со 2:0 од Украина во натпреварот од првото коло на мини квалификацискиот турнир што се одржува во Скопје, додека Швајцарија ја победи Летонија со 1:0.

Во второто коло младинците на Северна Македонија ќе ги одмерат силите против Швајцарија, додека Украина ќе игра против Летонија.

На почеток