Свет

Огромен пораст на бројот на руски војници кои им свртеа грб на вооружените сили

Украинците кои живеат во странство се повикани во војска: ако одбијат, им се закануваат казни

Огромен пораст има бројот на руски војници кои им го свртеле грбот на вооружените сили, пренесува Newsweek, повикувајќи се на податоци на независниот истражувачки медиум „Прекрет“.

Се потсетува дека првите неколку години од руската инвазија на Украина доведоа до егзодус на воено способни мажи од Русија, додека меѓу оние кои заминаа во Украина имаше бројни извештаи за слаб морал и незадоволство од командантите.

Поради ова, за време на војната, руските власти го заострија кривичниот законик со цел да се зголеми дисциплината во вооружените сили.

Меѓутоа, ситуацијата сега е таква што има огромен пораст на бројот на оние кои сакаат да го напуштат фронтот, покажуваат податоците до кои дојде „Урокрет“.

Се наведува дека во 2023 година, 4.373 лица биле осудени за неовластено напуштање на единицата, што е петкратно зголемување во споредба со 887 случаи претходната година. Ова е, исто така, речиси деветкратно зголемување од 527 случаи регистрирани во 2021 година.

Во меѓувреме, минатата година 289 војници беа обвинети за непочитување на наредбите.

Пред 2023 година, вакво обвинение беше ретко, со само девет случаи во претходните пет години заедно. Исто така, во 2023 година, 129 лица беа судени за „дезертерство“, додека 31 лице беа обвинети за глумење болест и наведување други методи за избегнување на услугата.

Инаку, во Рсуија, јасното одбивање да се бори се казнува во просек со две години и три месеци во казнена колонија, но дезертерството бара построга казна.

„Урокрет“ наведува дека осуммина мобилизирани мажи биле осудени на седум години во колонија на строг режим затоа што бегале од украинскиот регион Луганск со оружје и муниција.

„Казните под изговор за „вооружен конфликт или непријателства“ се изрекуваат најстроги“, објави „Проект“ во својата анализа минатиот месец, додавајќи дека има „веројатно многу повеќе репресивни случаи“, бидејќи нема сите да се појават во списите на руските судови.

Руските сили се соочија со огромни загуби за време на целосната инвазија на Владимир Путин, а најновите податоци од Генералштабот на Украина во средата покажуваат дека бројот на загинати и ранети е 433.090, иако другите проценки се помали.

Исто така, сега има обновени шпекулации дека рускиот претседател Владимир Путин ќе објави уште еден предлог-закон за да го надомести намалениот број на војници по неговата победа на изборите контролирани од Кремљ минатиот викенд.

На почеток