Свет

Израел: Убивме уште 50 луѓе во болничкиот кварт во Газа

Израел силно ја напаѓа централна Газа, семејствата кои се засолниле таму повторно бегаат

Во продолжувањето на офанзивата на израелската армија врз болницата Ал Шифу во градот Газа, загинаа уште педесетина милитанти, соопшти денеска израелската армија.

„Повеќе од 50 терористи се елиминирани во размената на оган во изминатиот ден“, соопшти армијата, додавајќи дека повеќе од 140 милитанти се елиминирани во болничката област од почетокот на операцијата пред неколку дена.

Израелските сили објавија и дека пронашле складишта за оружје. Цивилите, пациентите и лекарите не се повредени, а медицинската опрема не е оштетена, тврдат од армијата.

Информациите не можеа веднаш да бидат независно проверени.

Израелските сили упаднаа во најголемата болница во Појасот Газа во понеделникот рано наутро во напад врз Хамас и неговата инфраструктура.

Во операцијата досега се убиени двајца израелски војници, соопшти армијата. Приведени се околу 160 осомничени. Израелската војска веќе изврши рација во Ал Шифа во средината на ноември и рече дека таму пронашла тунелски комплекс на Хамас.

Војната во Газа беше поттикната од масакрот на терористите на Хамас и другите екстремистички палестински групи на 7 октомври во Израел, во близина на границата со Појасот Газа.

Израел е изложен на се погласни меѓународни критики поради големиот број цивилни жртви и катастрофалните услови во Појасот Газа.

На почеток