Свет

„Тие испраќаат проектили кои можат да ја погодат Москва“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан не исклучува за два-три месеци западната армија да биде во Украина, со оглед на тоа што претходниот период од развојот на конфликтот покажа дека она што првично беше неверојатно по некое време станува реалност.

„Најзагрижувачко е што она што беше невозможно да се замисли пред два-три месеци, по два-три месеци станува секојдневен настан. Се сеќавам кога Германците рекоа дека не се подготвени да испратат смртоносно оружје во Украина, но ние ќе испратиме подобра опрема и шлемови. А сега зборуваат за фактот дека Германија треба да и предаде на Украина такви ракетни системи што можат да ја погодат Москва или, во најмала рака, далеку во длабочините на Русија“, изјави Орбан за радио „Кошут“.

Претходно директорот на Руската служба за надворешно разузнавање (СВР) Сергеј Наришкин изјави дека Франција веќе подготвува воен контингент кој ќе биде испратен во Украина и дека во првата фаза ќе брои 2.000 војници. Министерството за вооружени сили на Франција ја демантираше информацијата на социјалната мрежа „Х“.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, на својот канал Телеграм иронично го коментираше демантот на француското Министерство за присуство на француски војници во Украина, прашувајќи дали француските власти уште еднаш се откажале од сопствените граѓани.

На крајот на февруари, Макрон, по конференцијата за поддршка на Киев, изјави дека лидерите на западните земји ја разгледувале можноста за испраќање војска во Украина, но дека нема договор за ова прашање и дека ништо не е исклучено во зависност од за развојот на ситуацијата.

После тоа, министерот за одбрана Себастијан Лекорно изјави дека не може да стане збор за испраќање војници со цел учество во конфликтите во Украина.

На почеток