Свет

Израелската армија изврши рација во болница во Газа

Министерот за одбрана на Израел: Војната во Газа ќе трае повеќе од неколку месеци

Израелските сили заробија стотици борци на Хамас и Исламски џихад, вклучително и голем број безбедносни функционери и воени команданти, за време на рацијата на главната болница во Газа, изјави високиот портпарол на армијата.

Израелските војници влегоа во болницата Ал Шифа во Газа рано во понеделникот и го проверуваат распространетиот комплекс, за кој војската вели дека е поврзан со мрежа од тунели што се користат како база за палестинските борци.

Израелската војска тврди дека стотици борци на Хамас и сојузниците се убиени, додека повеќе од 500 осомничени се затворени, вклучително и 358 членови на исламистичките милитантни групи Хамас и Исламски џихад, што е најголем број од почетокот на војната пред речиси шест месеци.

Контраадмиралот Даниел Хагари, главен воен портпарол на Израел, рече дека специјалните сили користеле „тактика на измама“ за да ги изненадат борците и сериозно да ги оштетат Хамас и Исламскиот џихад.

Меѓу уапсените се тројца високи воени команданти на Исламски џихад и двајца функционери на Хамас одговорни за операциите на окупираниот Западен Брег, како и други разузнавачи на Хамас.

„Оние кои не се предадоа на нашите сили се бореа против нашите сили и беа елиминирани“, рече Хагари на брифингот доцна во четвртокот.

Ал Шифа, најголемата болница во Појасот Газа пред војната, сега е една од ретките делумно функционални здравствени установи во северниот дел на Газа, каде се сместени раселените цивили.

Израел се соочи со тешки критики во ноември минатата година, кога војниците ја нападнаа болницата за прв пат. Војниците таму откриле тунели за кои велат дека Хамас ги користел како командни и контролни центри.

Хамас и медицинскиот персонал негираат дека болницата се користи за воени цели или за сместување на борци.

Во последните денови, портпаролите на Хамас рекоа дека загинатите именувани во претходните израелски извештаи не се борци, туку пациенти и раселени лица, и го обвинија Израел за извршено воено злосторство.

На почеток