Свет

Украина ќе мора да ризикува

Палестинците тврдат дека израелската армија фрла забранети фосфорни бомби, палела домови и го држи центарот за итни случаи под опсада

Примитивните „Глајд“ бомби се веројатно најважното оружје во целата двегодишна војна во Украина. Тие се веројатно поважни од експлозивните дронови FPV, па дури и од традиционалниот владетел на битките: артилерија.

Во овој момент, Украина не може да направи многу против нив. Најдобрите украински ракети и фрлачи се очајно кратки, а советските борбени авиони немаат дострел да се борат против бомбардери кои ги фрлаат овие бомби. Покрај тоа, авионите Ф-16 од Европа, кои би можеле да им дадат некои шанси на Украинците, се уште не се пристигнати, пишува Форбс.

Бомбардерите „Сухој“ на руските воздухопловни сили фрлаат околу стотина КАБ-бомби дневно од далечина од околу 60 километри, систематски уништувајќи ги украинските одбранбени позиции и олеснувајќи им ја на јуришните групи на руската копнена армија, која напредува, но плаќаат висока цена за тоа.

Бомбите КАБ се голема причина зошто украинскиот гарнизон одлучи да се повлече од Авдијевка на истокот на земјата минатиот месец по брутална четиримесечна битка.

Во екот на битката за Авдијивка во средината на февруари, руските воздухопловни сили фрлија 250 од овие бомби врз градот за само два дена. „Овие бомби целосно ги уништуваат сите позиции“, напиша Егор Шугар, војник во 3-та ударна бригада на Украина која го штитеше украинскиот гарнизон за време на повлекувањето.

Украина наскоро треба да добие 50 или 60 авиони Ф-16 од американската компанија Локхид Мартин од Данска, Холандија и Норвешка, а тоа би можело да отвори нови опции за нивните команданти. Тие авиони имаат систем за самозаштита AN/ALQ-213 кој ги врзува сензорите, заглавувачите и контрамерките за да го заштити авионот од проектили и може безбедно да летаат поблиску до линиите на фронтот, па дури и зад нив.

Пилотите на Ф-16 можат да забележат цели на повеќе од 110 километри и да се вклучат во нив од повеќе од 90 километри, доволно далеку за да ги уништат бомбардерите без да мора да навлегуваат длабоко во воздушниот простор под контрола на Русија.

Можеби најважно е што овие авиони се опремени со ракети АИМ-120, кои имаат свои мали радари, што значи дека пилотот може да си замине откако ќе ги истрела.

Не може да се тврди дека Ф-16 со ракети АИМ-120 е некакво супероружје кое е целосно отпорно на непријателски ракети. Откако ќе почнат да ги користат во борба за неколку недели или месеци, Украинците сигурно ќе изгубат авиони и пилоти, можеби голем број. Прашањето е што ќе добие Киев од оваа жртва.

На почеток