Свет

Исламската држава ја презеде одговорноста за нападот во Москва: „Борците нападнаа голем собир во предградието на руската престолнина“

Како што јави Дојче веле, одговорноста за нападот во Москва, каде загинаа најмалку 40 лица, ја презеде Исламската држава.

„Борците на ИД нападнаа голем собир…на периферијата на руската престолнина Москва“, објави групата преку апликацијата Телеграм.

Засега е уапсен еден осомничен во врска со престрелката, а по тројца други се трага, јавува Телеграмскиот канал MASH.

Рускиот претседател Владимир Путин ги дал сите потребни инструкции за тоа што се случило во градското собрание Крокус во Москва, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Во првите минути од настаните во Градското собрание Крокус, претседателот беше информиран за почетокот на пукањето. Претседателот постојано добива информации за тоа што се случува и за мерките што ги преземаат сите надлежни служби. Претседателот ги даде сите потребни инструкции“, изјави Песков, пренесува РИА Новости.

На почеток