Свет

Украина негира каква било вмешаност, одговорност ја презеде Исламската држава

Бројот на загинатите во терористичкиот напад на концертната сала „Крокус сити хол“ во Москва се искачи на 137, соопшти Московскиот истражен комитет, истакнувајќи дека при расчистувањето на урнатините, пронајдени се телата на жртвите, а повеќе од 140 лица беа повредени.

Групата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот, Украина категорично негира каква било вмешаност, додека осуди на тероризмот и пораки со сочувство до рускиот народ пристигнуваат од целиот свет, вклучително и западните земји.

Советот за национална безбедност заседаваше во Србија, заклучокот е дека ситуацијата е стабилна, но натпреварот помеѓу Звезда и руски Зенит во петокот вечерта беше под значително зголемени безбедносни мерки.

На почеток